Французите со длабок џеб куртулија – данокот од 75% падна на Уставен суд


Ултра богатите Французи здивнаа. Законот со кој се предвидуваше да плаќаат 75 насто данок за да ја помогнат кризата сите кои заработуваат над 1 милион годишно, падна на уставен суд.

hands-holding-money2724991187645861Уставниот суд на Франција го прогласи за неуставен бидејќи е  нерамноправен – сите Французи се еднакви пред даночните обврски и неможе за едни да е една стапка за други друга, е образложението на судот.

Поради најавата за данокот од 75 отсто многу познати и богати французи го вратија францускиот пасош и побараа државјанства од други земји.

Но француската Влада не се откажува најави дека ќе предложи нов закон со кој ќе се воведе данок од 75 проценти за личните примања од над еден милион евра, велат новиот текст ќе биде во согласност со принципите поставени од Уставниот суд.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1