Гаврилов го префрли радиото Канал 77 на синот – ќе го тужи СРД


Горан Гаврилов, брат на пратеничката од СДСМ, Билјана Казанџиска и официјално не е повеќе сопственик на радиото „Канал 77“. Го префрли радиото на синот.

Гаврилов имаше жестока кавга со Советот за радиодифузија и најави дека ќе го тужи советот чија правна служба најнапред му одобрила да го подари радиото на синот и сопругата, а потоачленовите гласале воздржано.

Денес истече рокот за промена на сопственичката структура според член 11 според кои сопствениците не смее да се во роднинска врска со носители на функции. Во понеделник е најавена седница на која СРД ќе ги разгледува решенијата. Оние кои ќе бидат одбиени, ќе се соочат со одземање на дозволата за работа.

Стоименови ја продадоа Канал 5 телевизија на близок човек на семејството, а Ѕинго од се откажа од пратеничкото место за да ја задржи Сител.

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1