Љубчо Георгиевски: Македонија е најголемиот фалсификатор на историјата


Македонците се најголеми фалсификатори на историјата на Балканот – ова е само дел од небулозите кои некогашниот премиер на Македонија сега лидер на ВМРО НП Љубчо Георгиевски ги изнесува во својата книга ,, тоа сум јас,, пишуваат српски вечерње новости.

Според нив тој во книгата која наскоро треба да биде објавена нашишал дека македонците ќе го проколнат мајчиното млеко затоа што се откажале од Св Климент и Св Наум. Весникот наведува дека во книгата Георгиевски признал дека со српскот премиер Зоран Џинџич разговарле за размена на територии меѓу Македонија, Албанија и Косово.

Георгиевски во книгата според новости пишувал погрдни зборови и за останатите претседатели.

,,Подобро ќе беше наместо Киро Глигоров да го изберевме Петар Гошев за претседател,,

,, Борис Трајковски немаше капацитет да биде претседател, а неговата победа беше пирова победа за ВМРО ДПМНЕ,,

Ова се само дел од изјавите на георгиевски во неговата книга кои ги цитира вечерње новости. Според нив Георгиевски во книгата признава и дека американската државна секретарка Медлин Олбрајт од него побарала 99 нападот на србија да се изврши од макеоднија на што Георгиевски се согласил, но до тоа сценарио не дошло.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1