Откриен минерал постар од земјата во метеоритот од Аленде


Проучувајќи го метероитот кој падна на земјата во 1960, научниците откриле еден од најстарите минерали во соларрниот систем.

Научниците се надеваат дека новиот минерал ќе ни даде одговори на прашањето – како настанала земјата?

,, Ова е нешто сосема ново на науката,, изјави геологистот Chi Ma, од Caltech.

Минералот го добил името “Panguite,, по Pan Gu, креаторот на универзумот во кинеската митологија. Стар е околу 4.5 билиони години и содржи супстанци кој настанале десетици милиони години пред земјата.

Chi Ma го истражува минералот од Аленде од 2007 и досега има идентификувано 9 сосема нови минерали.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1