Го пресоливте јадењето? Еве како да го спасите


Дури и на најискусните домаќинки може да им се случи да го пресолат јадењето. За среќа, има спас за оваа непријатност.

hikujna-solСе што ви е потребно за да го спасите јадењето е да додадете нешто кисело. Во зависност од јадењето можете да додадете сок од лимон, оцет или доматен сос.

Друга опција  е во јадењето да додадете малку сода бикарбона која ќе ја апсорбира излишната сол.

Исто така, во јадењето кое сте го пресолиле можете  да додадете еден цел, излупен компир, кој додека се вари јадењето ќе ја “изеде“ солта.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1