Голем пожар на Закинтос


Požar-u-Baričevićima-Foto-PIXSELLГолем пожар од синоќа беснее на грчкиот остров Закинтос во Јонското Море.

Според противпожарната служба, огнената стихија досега уништила дестици хектари висока и нискостеблеста шума, како и насади со маслинки.

Покрај пожарникарите, во гаснењето на огнот учествуваат и припадници на грчката армија, како и два авиони и еден хеликоптер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1