Горбачов: Почна нова „Студена војна“ меѓу Русија и САД


Русија и САД започнаа нова „Студена војна“, која може да прерасн во вооружен конфликт, смета последниот советски претседател Михаил Горбачов.gorbacov

– Америка се загуби во длабочините на џунглата и не повлече со себе, изјави Горбачов.

Творецот на „гласноста“ и „перстројаката“ нагласи дека во сегашните услови никој со сигурност не може да каже дека „новата Студена војна“ нема да прерасне во вистински вооружен конфликт.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1