На 25 мај, 200 метри високи бранови ќе го потопат светот!


Крајот на светот ќе настапи на 25 мај оваа година! Со оваа претпоставка францускиот астроном Ерик Џулиен ја шокираше светската јавност, откако сериозно аргументираше за неговото предвидување.

smak-kraj-sveta-armagedon-potop04

Според странскиот експерт Апокалипсата ќе настапи по паѓањето на кометата Швасман-Вахман во Атлантскиот Океан. Судирот ќе биде толку монструозен што може да предизвика бранови и цунами со височина од 200 метри. Џулиен, кој во моментов живее во Хаваи, пресметал дека веројатноста тоа да се случи е 95%.

Најпогодено ќе биде источното крајбрежје на САД. Ќе бидат удрени многу градови и села, а жртвите можат да достигнат околу 58 милиони луѓе.

Во зоната на катастрофата ќе падне сигурно Мајами, Њу Орлеанс, Карибите, неколку бразилски градови, крајбрежјето на Венецуела. Од судирот ќе бидат погодени и други делови на светот. Ќе настрадаат и крајбрежни градови во Португалија и Шпанија, исто така и Гибралтар. Џиновскиот бран ќе погоди и дел од Канада. Се претпоставува исто така, дека поради цунамито можат да се активираат подводни вулкани.

Според податоци на НАСА, за последен пат кометата Швасман-Вахман, се приближи прилично блиску до Земјата во 1947 година.

komentar.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1