После ова веќе никогаш нема да влезете дома со чевли


Прочитајте зошто секогаш треба да ги соблекувате чевлите пред влезната врата.cevli-596x272

Бактерии

На вашите чевли носите бактерии кои предизвикуваат диареа и менингитис, поточно на нив има околу 420.000 видови бактерии, вклучувајќи ја и Ешерихија Коли.

Ѓубре

На чевлите сигурно имате кал, прашина и ѓубре собрано од улиците. Тоа автоматски значи дека ќе поминете повеќе време во чистење.

Отрови

Дека со обувките внесуваме разни отрови помеѓу кои се наоѓаат и штетни пестициди покажа едно неодамнешно истражување. Покрај тоа, се тврди дека 98% од оловната прашина во домот која е штетна доаѓа преку обувките.

Стапалата сакаат да се слободни

Имајте навика секогаш да ги соблечете чевлите и да ги ослободите нозете, бидејќи. Колку и да се удобни чевлите кои ги носите, сигурно имаат некој недостаток кој не го забележувате

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1