Видео: Научниците пронајдоа нова земја – има услови за живот


Телескопот на НАСА неодамна открил планета слична на земјата како орибитира околу звездите во наша близина, внатре населените зони на нашата галаксија.blood-moon-over-earth-600
Кеплер 186f е приближно 500 светлосни години оддалечен од земјата и се наоѓа во соѕвездието „Cygnus“. Ова значи дека новооткриената планета не само по големина и положба е слична на нашата, туку и дека има доволен атмосферски притисок да ги задржи постојаните води на својата површина. А помеѓу 40 билиони планети слични на нашата, и ова е прва која тоа го може, така да е во прашање големо открите. Што значи ова? Значи дека, ако оваа планета орбитира околу сонцето како нашата, на неа веројатно има живот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1