Горбачов во болница


Поранешниот претседател на Советскиот сојуз, Михаил Горбачов (83) е во болница, но изјавил дека е решен да се бори за живот, објавија денеска руските агенции.gorbacov

Тој изјавил дека неговата состојба се следи со медицински апарати, но не ја прецизираше причината за болеста.

Последниот лидеr на големиот Сојуз на Советски Социјалистички Републики минатата година беше хоспитализиран во јуни, и судејќи според пишувањата во медиумите, Горбачов има проблем со дијабетисот.

Горбачов беше претседател во 1985 година и ќе остане запаметен по реформите познати под името „Гласност и „Прстројка“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1