Гори Косовската Влада – фрлени молотови коктели


Пожар избувна во зградата на косовската Влада откако демонстранти од опозицијата фрлаа со Молотови коктели во знак на протест против договорот за нормализирање на односите со Србија.Kosovo government building is set on fire by protesters during clashes in Pristina

Пожарникари брзо го изгаснаа пожарот, а полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите.

Неколку илјади демонстранти денеска протестираа во Приштина барајќи оставка од Владата со аргументи за поништување на Бриселскиот договор што се однесува на формирањето на Заедницата на српски општини и договорот за демаркација на границата со Црна Гора.  kosovo-zgrada-640x360

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1