Гори Лос Анѓелес: Славните личности се иселуваат од Холивуд


Неколку илјади калифорниски пожарникари деновиве се борат со пожари северно од Лос Анџелес каде што властите наредија евакуација на жителите од неколку квартови.

Жителите на населбите помеѓу Малхоленд Драјв на северот и Сансет Булевар на југот добиле наредба за евакуација, соопштија од противпожарните служби. Во средата наутро пожарот уништил 20 хектари вегетација и се уште не е ставен под контрола. Музејот „Гети“ и кампусот на Универзитетот од Лос Анџелес се наоѓаат во близина на зоните на пожарот.

Денес градот се задушува во густ чад откако гигантски пожар изби во понеделникот во округот Вентура, северно од Лос Анџелес. Помогнат со силниот ветер, пожарот сега зафатил дури 26 илјади хектари, претставува закана за 12 илјади објекти и поради пожарот биле евакуирани 27 илјади лица.

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку својот профил на социјалната мрежа Твитер се огласи и испрати порака со поддршка за жителите, а од Агенцијата за управување со итни случаеви (FEMA) навеле дека се деблокирани средствата за помош на службите.

Според метеоролошките служби, силните ветришта ќе бидат активни и во текот на денешниот ден, а во пожарите кои што избија од понеделникот, едно лице го загуби животот.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1