Горивата поскапеа – еве колку


Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата по кои ќе се точат на бензинските пумпи во Македонија од полноќ па во следните две недели.

benzin3

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 3,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 20.04.2015 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 72,00 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 74,00 ден/лит и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 57,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 20.04.2015 година и со тоа цената на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1)изнесува 46,00 ден/лит.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1