Грците бесни: Турци само лани влеговте над 2.244 пати и ниту еден авион не ви соборивме


Тврдењето на Турција дека синоќа рускиот авион бил срушен бидејќи го нарушиле нивниот водушен простор, ги налути Грците кои изјавиле дека станува збор за двојни стандарти.

На социјалните мрежи се појавија информации кои говорат дека Туриција влегла во воздушниот простор на Грција, на пример: во 2014 година Турците влегле дури 2.244 патиturcija

Грците го псотавуваат сега прашањето – што ќе се слчеше да реагиравме?

Вистина дека Турција преминува преку Грција 40 пати во денот и во истата таа смисла, Грција не може да биде на страна на Анкара во ова прашање.

– Турција се обидуваше да утврди сопственост над спорни острови и ја доведуве Грција пред преговарачка маса“, рекол Танос Докос директор на Хеленик Фондацијата за европски и спорни пршања.greece

– Тоа што загрижува се летовите на малите висини, воглавно хеликоптерите, над овие острови, додал тој.

Сличната ситуација продолжила и оваа година. Грчкиот воздушен простор е нарушен 1.233 пати од јануари до октомври. Само на 15. јули турските џетови влегле над 20 пати во турскиот простор.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1