Груби леташе двоглав орел во ТВ емисија ВИДЕО


Симболиката на двоглавиот орел на пратеникот Артан Груби во емисија на ТВ24 предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Пратеникот во одбрана на партискиот лидер Али Ахмети и вицепремиерот Бујар Османи, кои со фотографија на која симболизираат двоглав орел ја прославија објавата на Законот за јазиците во Службен весник и самиот го покажа двоглавиот орел.

Груби се обиде да релативизра дека симболиката на двоглавиот орел е еднаква како кога фудбалерите се крстат или молат за време на фудбалски натпревар и измеша верски и национални симболи.

Новинарот го праша што сакаат да покажат Ахмети и Османи со фотографијата објавена на социјалните мрежи и за каква евроинтеграција зборуваат од ДУИ, а објавуваат фотографии на кои пропагираат национални симболи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1