Губете се одвратни Срби – Олбрајт до демонстрантите кои во Чешка ја потсетија на Косово (Видео)


Демонстранти предводени од Вацлав Дворжак, режисерот на филмот “Украдено Косово”, влегоа во книжарница каде Олбрајт ја промовираше и потпишуваше примероци од својата книга “Зимска Прага: Лични спомени и приказни за војната, 1937-1948”

Поранешниот шеф на американската дипломатија Олбрајт се збуни, кога одеднаш се најде пред неа ЦД, а потоа и постери со зборовите: “Украдено Косово” и фотографии на убиени деца, етничко чистење на Србите од Хрватска и од компанија за телекомуникации на Косово, кој планира да ја купи Олбрајт.

Почна да и се тресат рацете, велејќи дека не сака да го потпише тоа. Активистите ја потсетија дека тоа е нејзино дело исто и ја прашаа дали се срами од тоа.

Олбрајт стана и почна да вика луто и да ги влече материјалите. Потоа била одведена од собата, а претходно извикала – Губете се! Губете се одвратни Срби.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1