Хаос: И Кина и турција со поддршка на Русија – не ги пуштија бродовите на НАТО


Кинеските дипломати успеале да го разубедат за тоа лично премиерот Реџеп Тајип Ердоган.

voen-brod-650x320Радиото „Гласот на Русија” излезе со сензационална вест во подоцнежните вечерни часови дека Кина успеала да ја убеди Турција да не даде дозвола за премин преку Босфорот на воени бродови на НАТО, објави електронското издание на турскиот весник „Милијет”.

Најстарата државна радиокомпанија на Русија, која емитува емисии за странство, тврди дека високи претставници на Кина имаат воспоставено дијалог со турското раководство и го убедиле да не дозволува премин низ поројната зона и влегувањето во Црното Море на бродови на НАТО.

Според информациите на радио „Гласот на Русија”, кинеските дипломати успеале да го разубедат за тоа лично премиерот Реџеп Тајип Ердоган, додава турскиот весник „Милијет” .

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1