Хаос и во Јапонија: Силен земјотрес покрена цунами – во тек евакуација


– Излезете од водата, подалеку од брегот поради јаките струи, предупредија метеролошките агенции.Јапонија издаде предупредување за цунаки кој може да погоди некои делови од државата по силниот земјотрес со магнитуда 7 на југозападниот брег. japan-zemljotres-1-620x350Се очекуваат бранови високи од еден метар на брегот кај Кангошима и Сатсунан островите. Спроведена и евакуација на населението кое живее на крајбрежјето.

Во 2011 земјотрес предизвика цунами од кое погинаа 18 илјади луѓе на североисточниот дел од државата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1