ИСИС најавува нови терористички напади: Под закана се Рим, Лондон и Вашингтон, Берлин…


Исламската држава преку социјалните мрежи најавила нови напади во други европски и американски градови. Преку хаштагот на арапски јазик #باريس_تشتعل што во превод значи „Париз гори“ нејзините членови најавиле напади во најмалку три други светски центри.isis slavi

Главни цели на ИСИС според овој хаштаг се Рим, Лондон и Вашингтон а меѓу другите цели се споменуваат и Берлин, Њујорк и Брисел.

Засега нема потврда дека наведените градови се во директна опасност но во сите европски и американски градови нивото на тревога е подигнато на максимално ниво.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1