Хаос во Црна Гора: Запалени знамињата на Алабанија и Косово во Подгорица


Знамињата на Албанија и Косово се запалени вчера пред станбено-деловниот простор Капитал плаза во Подгорица, што најостро е денес осудено од Министерството за надворешни работи на Црна Гора.albanska-zastava-navijaci-620x350-50601

– Министерството изјавува жалење и најостро го осудува вандалсиот и непримерен чин на палење на знамињата на Албанија и Косово, додавајќи дека вакви случаеви не можат да влијаат на подобрување на добрите и пријателски односи меѓу Црна Гора, Албанија и Косово, пишува во реакцијата на министерството.

Се додава дека министерството е во постојана комуникација со амбасадите на Албанија и Косово и дека надлежните органи ги превземаат сите неопходни мерки за расветлување на овој случај.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1