Хоџа: Прифатени две од барањата на Беса, за другите две ќе се разговара понатаму


Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос на дијаспората и дефинирањето на државјанството, а за другите две точки кои не се директно поврзани со Договорот ќе се расправа понатаму.

Во делот за дијаспората, како што посочи денеска во Собранието, генералениот секретар на Беса Аријанит Хоџа каде што се набројуваат етничките заедници се наведуваат и Албанците како етничка заедница во тој уставен амандман.

-Исто така во уставниот закон успеавме да најдеме креативно решение во однос на државјанството за да можеме тоа да го утврдиме на албански јазик, односно во пет закони да се утврди како државјанството ќе се пишува во документи на албански, рече тој.

-На албански јазик во сите документи ќе стои Македониш, во превод „на Македонија“, појасни Хоџа.

Додаде дека за другите две точки, кои не се директно поврзани со Договорот од Преспа, а се однесуваат на правата на Албанците, како што е преамбулата и законот за јазиците се договориле да разговараат во првата прилика кога ќе се отворат овие прашања и заеднички да изнајдат решенија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1