Холандија годинашен победник на Евровизија


Победник на годинашната Евровизија која се одржа во Израел е Данкан Лоренс од Холандија со песната „Аркада“ со која освои 492 гласа.

За Холандија ова е петта победа во досегашните настапи на Евровизија и прва по 1975 година.

Обложувачниците овојпат беа во право и во Израел триумфира најголемиот фаворит.

– Јас сум повеќе од уметник. Јас сум личнoст, јас живеам како бисексуалец, јас сум музичар и се залагам за конкретни работи. Горд сум што можам да покажам кој сум всушност јас – изјави Лоренс во едно интервју.

Втор според вкупниот број на гласови беше претставникот на Италија, додека Русија беше трета.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1