Холанѓани го „окупираат„ Охрид: 40 купиле куќи и станови во Лагадин и Пештани


Четириесетина Холанѓани купиле куќи и станови во Лагадин и Пештани, а неколку семејства Британци, во Рача, посочи Никола Бакрачевски, градоначалникот на Охрид на вчерашната прес конференција, посветена на тековната туристичка сезона во Охрид.

pestani2Лагадин е туристичка населба од времен карактер, изградена во втората половина на дваесеттиот век и се наоѓа покрај патот Охрид – Свети Наум.

Целата населба се состои од стотина приватни вили и неколку хотели.

Селото Пештани се наоѓа во подножјето на планината Галичица, на источниот брег на Охридското Езеро, 12 километри јужно од градот Охрид.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1