Холанѓаните градат пат што свети ноќе (Фото)


Холанѓаните во 2013 ќе возат по ,,паметни,, автопати. Ќе градат нова генерација „паметни патишта“, кои светат во темница.

 

Светлечкиот пат ќе има на него и индикатори за какво е времетто – ако свети снегулка значи дека треба внимателно да се вози поради моженост за лизгави патишта.

,, Еден ден седев во својот автомобил и помислив како толку пари се даваат за патишта а никој не се сетил и не му е гајле како се ,,однесуваат,, патиштата,, изјавил дизајнерот на паметните автопати Дан Росгард.

Патот ќе е означен со специјален светлечи прав, а како што пренесува порталот „Wired“, оваа материја ќе се полни со сончева енергија која ноќе ќе може да сјае – сјаењето би можело да се задржи повеќе од 10 часа. Со специјална боја ќе се обележат и знаковите како снегулка, сонце, дожд – кои ќе се дополнителна информација за временските услови.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1