Хрватска под закана од поплави


Поради обилните врнежи од дожд и снег и високите температури последните денови на Хрватска и се закануваат поплави поради што во одредени подрачја прогласени се вондредни мерки.

poplavaНивото на водата во реката Купа од утрово порасна за околу 600 сантиметри, а се очекува до полноќ да изнесува 771 сантиметри.

Вондредни мерки поради опасност од поплави прогласени се во Карловец, каде нивото на Купа изнесува 830 сантиметри.

Поплави се можни и во Госпиќ и во Сисак.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1