И Ермира Мехмети која со ДУИ е дел од владата побара оставка од владата?? (Фото)


Ермира Мехмети, пратеничка на ДУИ во парламентот преку Фејссбук му порача  дека е време кога треба да поднесе оставка и објавувала линкови од вести за протестите.

Мехмети напишала дека гласала за оваа влада зошто верувала дека ќе ја внесе земјата во НАТО, ќе почне преговори за членство во ЕУ; ќе ги зајакне демократските вредности, ќе ги реализира ветувањата за целосна рамноправност. Но во меѓувреме, како што напишала Мехмети, владата ја изолирала земјата од сите меѓународни партнери, го уништила позитивниот имиџ на државата, воведе авторитаризам, одбивала дијалог..

Screenshot_48

-Доста е. Ниту граѓаните, ниту меѓународната заедница не поддржуваат недемократско владеење. Ова е време за оставката, напишала Мехмети.

Ова го искоментира уредникот на Алсат М Мухамед Зекири.

„Ермира бара оставка на владата во која учествува и нејзината ДУИ. На протести со исти мотиви денеска излегла и сестра и на Теута Арифи, а Артан Груби го критикува Лавров кој ја подржува про-руската влада на Груевски каде и тој заедно со ДУИ се дел од неа. Ајде сега биди паметен и кажи нешто…“Screenshot_46

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1