СКАНДАЛ: Црногорец, каратист, специјалец меѓу терористите во Куманово – уапсен па даден на американците


Маж од Подгорица кој се претставил со српско презиме активно се распрашувал за позициите на српските единици кај северниот сосед, а веднаш по апсењето македонската полиција го спровела во американската амбасада во Скопје, пишува Пресс 24.crna-gora-posebna-jedinica-policije-pjp-600x402

 

Пред три дена маж кој бил осомничен од претходно водел околу 80 доброволци да се борат на страната на Украина против Русија, во новата акција имал улога на „крт“ кој ќе ги известувал екстремистите со српските позиции.

Овој Црногорец кој се претставува со српско презиме тешко можел да навлезе во очите на македонските безбедносни сили, за времето додека се распрашувал на теренот за положбата на српските единици во Србија, а веднаш по апсењето е предаден на Американците кој го однеле во амбасадата во Скопје.

Инаку српските известувачки сили, се сомневаат дека шпиунските активности би можеле да се во врска со терористичките акции на ветераните на ОВК, кој планираат во наредните денови да минат на Косово во Прешево.

За работите да бидат уште полоши, осомничениот бил припадник на Агенцијата за национална безбедност на Црна Гора.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1