И ГТЦ ќе добие барок фасада (ФОТО)


gtc barokТри куполи, антички столбови, голема тераса со неколку скулптури… се само дел од новите елементи на идејното решение за новата фасада на Градскиот трговски центар во Скопје, кое денеска е избрано од комисијата за новиот тендер за новиот лик на центарот.

Автор на решението е Жарко Чаушевски, архитект чии неколку предлози веќе се реализирани со проектот 2014. Нови фасади во барок-стил ќе добијат и станбените кули во ГТЦ.

Досега имаше неколку неуспешни обиди за избор за нова фасада на ГТЦ. Старата комисија беше заменета со нова.

gtc3

gtc barok

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1