И Мијалков замина во куќен притвор, Јанева верува дека нема да има бегства


И поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е еден од осомниченте во случајот „Империја“ доби мерка куќен притвор, откако претходно таква мерка беше изречена за преостаните притворени за случајот, Јордан Камчев, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Цветан Панделевски.
Апелацискиот суд Скопје на затворена седница за јавноста донесе одлука мерката притвор да се замени со куќен притвор и за Кирил Божиновски и Миле Јанакиевски, кои се обвинети во други случаи на СЈО.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева смета преиначувањето на мерките притвор во куќен притвор, кое беше направено неделава за осомничени и обвинети во случаите „Империја“ и „Титаник“, по предлогот на СЈО до судот е позитивно за владеењето на правото и за реформите кои се спроведуваат. Уверена е дека лицата за кои е одреден куќен притвор нема да побегнат.

– Во однос на сегашните одлуки за притвореници кои се во случајот „Империја“ и за оние во „Титаник“ за Кирил Божиновски и Миле Јанакиевски во периодот во кој беа во притвор се прибраа доволно докази и се анализираат сите аспекти за тоа дали и до кога би можеле да бидат во притвор и дали би можело со друга мерка да биде обезбедно нивното присуство. Сметавме дека тоа е добро за реформите, за владеењето на правото овие лица во следниот период да бидат во куќен притвор и тоа е доволно да биде обезбедено нивното присуство, вели Јанева.

Во врска со можноста за нивно бегство смета дека во моментов е доволна мерката куќен притвор, со одземање на некои права.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1