И Оскарот отиде во рацете на…


Откако филмот Гравитација собра еден куп откази во категориите за технички ефекти, оскарот за најдобар филм замина во рацете на продуцентите на 12 години ропство .

Филмот „Дванаесет години ропство” (12 Years a Slave) е снимен според вистинска животна приказна за Соломон Нортап, од 1853 година за грабнувањето на слободен црнец во Вашингтон во 1841 година и негово продавање во ропство во коешто минал дванаесет години работејќи на плантажа во Луизијана. Неговиот лик во филмот го толкува актерот Чивител Еџиофор.

Кејт Бланшет доби оскар за најдобра женска улога а Метју Меконахи за најдобра машка улога. 

article-2571741-1BFA19B800000578-497_634x968Mattew-Mc

Најдобра споредна женска улога: Lupita Nyong’o, Најдобра споредна машка улога: Jared Leto

Lupita-Nyongo-best-supporting-actor-nominee Jared-Leto-best-supp.-actor-nominee

Frozen_castposterНа тема музика, на овие Оскари Најдобра оригинална филмска музика има Гравитација и композиторот Стивен Прајс

Најдобра филмска оригинална песна е Let it Go на Кристeн Андерсон Лопез и Роберт Лопез од Снежното кралство.

Најдобро оригинално сценарио: Her

Најдобар краток анимиран филм: Mr. Hublot

Најдобар долгометражен анимиран филм: Frozen

Најдобар игран краток филм: Helium

Најдобар краток документарен филм: The Lady in number 6: Music saved my life

oskari-2014-81346Најдобар документарен филм: 20 feet from Stardom

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје: The Great Beauty

Најдобра оригинална музика од филм: Gravity

Најдобра оригинална песна од филм: Let it go, Frozen
Најдобри визуелни ефекти: Gravity
Најдобар мејк ап: Dallas Buyers Club
Најдобар директор на фотографија: Emmanuel Lubetzki, Gravity
Најдобра монтажа: Gravity
 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1