И Плитвичките езера под вода: Вакви поплави не се видени во последните 45 години (ФОТО)


Понтонските мостови за бротчињата на Плитвичките езера се целосно потопени, што не е забележано во историјата откако овие пловила почнаа со работа.

Долните езера се затворени за туристите бидејќи надојдената вода однела дел од патеката, јавува државната Хрватска телевизија(ХРТ), при тоа додавајќи дека 45 години не се забележани вакви поплави.Screenshot_45

„Ова што сега имаме е потопено пристаниште за бродот, тоа не е забележано во историјата откако пловат плитвичките бродови“, изјави за ХРТ Наталија Брозичевиќ. В.д. директорка на ЈУ НП Плитвички езера.

Заради затворените делови на националниот парк, цената на билетот е 50 отсто поевтина.

fotografija_8

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1