Имате 36 часа да се повлечете инаку следи голема офанзива – Израел со ултиматум


Израел го предупреди Хамас да се повлече од појасот Газа за 36 часа – доколку не ќе следува голема офанзива и ракетирање, јавуваат странските агенции.

Министерот за одбрана на Израел изјавил дека земјата ќе ги употреби и копнените сили, а на готовс биле 16.000 војници.

Газа е под постојан дожд од таканаречените ИДФ ракети, а неколку пати се огласија и сирените за аларм во Израел. 11 цивили од кои 8 деца загинаа во нападите вчера. Една од ракетите испукана од Израел завршила во семејна куќа. Израел изјави дека се работело за техничка грешка на ракетата од почетокот на нападите до сега загинаа 80 палестинци и 3 израелци

На палестинска страна убиен со IDF ракета беше и воениот лидер на Хамас Ahmed Jabari.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1