Интересни факти за новогодишната елка


Дали сте знаеле од кога почнале комерцијално да се продаваат новогодишните елки, колку е висока најголемата елка или, пак, колку елки годишно се сечат за украсување околу новогодишните и божиќните празници?

elka2Елките комерцијално се продаваат во САД уште од 1850 година.
Во 1979, не беа запалени светилките на националната елка, освен на врвот, во чест на американските заложници во Иран.

Помеѓу 1887 и 1933 година, рибарското бротче наречено Божикен брод тргнувало од мостот кај улицата Кларк и продавало елки од Мичиген до Чикагоанс.
Највисоката жива елка била висока 37 метри и стара 91 година. Била од видот Дагласов бор, од градот Вудинвил во Вашингтон.

Традицијата на Елка во Рокфелер центарот започнала во 1933 година. Фенклин Пирс, 14-иот претседател на САД, ја внел традицијата на Божикното дрво во Белата куќа.
Во 1923 година, претседателот Калвин Кулиџ ја започнал церемонијата за палење на светилките на Божикното дрво на тревникот пред Белата куќа.

Повеќето Божикни дрва се исечени неколку недели пред да се изнесат на пазарот.
Во 1912, првата општинска елка во САД била поставена во Њујорк.
На Божикното дрво вообичаено му се потребни 6-8 години да порасне.

Божикни дрва се огледуваат во сите 50 федерални држави, вклучувајќи ги и Хаваите и Аљаска.  Дури 98 проценти од сите Божикни дрва се одгледани на фарми. Повеќе од 400 хектари се засадени со Божикни дрва. Секоја година се садат по околу 77 милиони Божикни дрва. Во просек се садат по 2.000 Божикни дрва по хектар.

new-york-Roman-K-600x401Ве советуваме никогаш да не го горите Божикното дрво во камин. Тоа создава големи наслаги од пепел.
Во минатото како Божикни дрва се користеле и други видови дрва, како што се црешовото дрво или глогот.

Помошникот на Томас Едисон дошол на идеја за поставување на електрични светилки на Божикни дрва.
Во 1963 година, не биле запалени светилките на националната елка се до 22 декември, заради 30-дневната национална жалост по атентатот врз претседателот Кенеди.

Теди Рузвелт го забранил Божикното дрво во Белата куќа од еколошки причини.

Во првата недела од поставување на Божикното дрво во вашиот дом, тоа ќе испие по 150 мл. вода дневно.

Металните украси едно време биле забранети од владата. Металните украси во тоа време содржеле олово, а сега се прави од пластика.

Во 1984 година, биле запалени светилките на Националното Божиќно дрво на 13 декември при надворешна температура од 21 степен, што е најтоплото време во историјата.

Секоја година се сечат 34 до 36 милиони Божикни дрва, а 95 проценти од нив се дистрибуираат или продаваат директно од фармите за Божикни дрва.

Калифорнија, Орегон, Мичиген, Вашингтон, Висконсин, Пенсилванија и Северна Каролина се најголеми производители на Божикни дрва во САД.

Најпродавани се Шкотскиот бор, Дагласовата елка, елката Фрејзер, елката Балзам, и Белиот бор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1