Исчезна 15-годишно момче од Куманово


Ренато Џељадини (15) од кумановската населба Стари Лозја пред пет дена исчезнал во близина на депонијата Краста, јави „Куманово Њуз“.

Детето последен пат било со своите родители во саботата, додека собирале пластика на кумановската депонија. Околу 13 часот заминал до култиваторот кој бил паркиран покрај патот, за да јаде, и повеќе не се вратил.

renato-ischezРодителите по еден час го побарале, но безуспешно. Одтогаш му се губи трагата, а случајот е пријавен во полиција.

– Се сомневаме дека некој го киднапирал. Ренато беше добро и послушно дете не се делеше од нас – велат родителите Перјан и Рушит Џељадини.

Облечен е во црни тренерки и кратки маслинесто зелени чизми. Ако некој го препознае веднаш да пријави во полиција, апелираат родителите.

– Со кучиња трагачи полицијата открила дека детето се движело пеш се до главниот пат, на околу 500 метри од местото каде последен пат е видено, а потоа најверојатно се качило во возило и од тука му се губи трагата – вели мајката.

Од полиција не можат да потврдат дали се работи за киднапирање, но велат дека се работи на терен и се направени информативни разговори.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1