Исчезна дрвото што Трамп и Макрон го засадија кај Белата куќа


Садницата храст, што францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот ја донесе како подарок на американскиот претседател Доналд Трамп и која заедно ја засадија во дворот на Белата куќа во меѓувреме исчезна, пишува францускиот весник „Фигаро“.

Засега не е познато што се случило ниту каде евентуално е преместено дрвото.

Макрон на Трамп му го подари храстот на почетокот на својата тридневна посета на Вашингтон, како симбол на трајноста на пријателството помеѓу Франција и САД.

Инаку, садницата потекнува од шума во северна Франција каде животите ги загубиле 2.000 американски војници за време на Првата светска војна.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1