Исчезнаа 42 турски хеликоптери, се подготвува нов пуч?


Најмалку 42 турски хеликоптери што, како што јавуваат медиумите, предизвикува загриженост од подготвување на нов воен удар.turski-helikopter-640x432

За потсетување генералот Бекир Ерчан Ван, командант на турската воздухопловна база Инџирлик уапсен е денес под обвинение дека учествувал и бил дел од организацијата на обидот за пуч.

Досега околу 6.000 лица се уапсени по неуспешниот пуч, изјави денес турскиот министер за правда Бекир Бозгар додавајќи дека „големото чистење продолжува“.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1