„Истерувач на ѓаволи“ убил четри деца


Вуду-свештеник од југот на Хаити, претепал 4 деца до смрт, обидувајќи се да го истера ѓаволот од нив.

Свештеникот ја убедил мајката на трите девојчиња и едното момче дека нејзините деца не се болни, туку дека имаат во нив ѓаволи кои треба да се избркаат.

Неговиот метод за истерување се состоел од безбројни удари со стап по телото на децата, се до нивната смрт. Децата на возраст, помеѓу 15 месеци и 7 години не го издржале „истерувањето“, па свештеникот заедно со својот брат, избегале во главниот град кадешто сеуште се кријат од службите на законот.

Share Button

Tags: , , , , ,

Благоја Гроздановски

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1