Истрагата за падот на кингерот на Трајковски се отвора одново


Истрагата за авионската несреќа во која загина поранешниот македонски претседател Борис Трајковски повторно ќе се отвора по предлог на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески до својот колега во Босна.

– Договорено е да се формира заедничка работна група составена од експерти од Република Македонија и Босна и Херцеговина, која до крајот на септември треба да изготви извештај, информира Министерството за транспорт и врски.

Предлогот бил прифатен од босанскиот министер за комуникации и сообраќај бидејќи како што истакнуваат од таму завршувањето на истрагата е од двостран интерес. Со затворање на ова поглавје ќе завршат и шпекулациите во врска со причините за несреќата.

 

Share Button

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1