Иванов: Нема аболиција за Заев (ВИДЕО)


Прашан за можноста да биде аболициран лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со цел да има политичка разрешница на кризата, претседателот Иванов со став: „Кога беше аболициран првиот пат беше сосема поинаков законот и беше поинаква улогата на претседателот“.gjorgje ivanov

– Сега има промена на Законот и постапка, според која, треба прво Министерството за правда да го расчисти целиот случај, па да предложи. Веројатно околностите се изменети и секој ќе сноси одговорност за сето она што го придонел за оваа актуелна ситуација. Така што, рано е да се кажува. Тоа останува во доменот на политичките лидери кои, како што кажав, со помош на Европската комисија ќе мора на некој начин да се соочат со сета оваа состојба и секој да си ги презема одговорностите за ова што не снаоѓа, рече Иванов.

Видеото со интевјуто со претседателот Иванов може да го погледнете тука

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1