„Изгор“ цени годинава во Грција


Грчката влада го објави својот план за зголемување на данокот за вршење на туристички услуги за хотели и ресторани.

Се очекува тоа да доведе до повисоки цени на понудените одморалишта и туристички услуги.turisti-grcija

Предлогот на Владата предвидува укинување на диференцирано ДДВ и зголемување на данокот за туристичките услуги до 18%.

Данокот за услуги на клиентите на рестораните може да се зголеми за 5%, од 13% до 18%, а за престој во хотелите речиси три пати од 6.5 до 18%, објави Times.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1