Измислил мотор кој со 1 литар ВОДА поминува 500 КИЛОМЕТРИ! (ВИДЕО)


Рикардо Азеведо од бразилскиот град Сао Паоло направил чудесен мотор кој може да помине 500 километри со само еден литар вода.

Имено, акумулаторот на моторот го користи водородот од молекулите на водата и така создава електрична енергија, со чија помош се придвижува ова чудо.motor-voda

Рикардо на видеото покажал како тоа функционира, а пред да стави вода во резервоарот испил неколку голтки како би докажал дека во шишето навистина има вода.

Тој исто така покажал како се движи моторот. На овој начин сакал да го промовира својот изум како еколошка машина.

– Предноста на овој изум кој користи водород од молекулите на вода е во тоа што издувните гасови се водена пареа. Тоа се разликува од бензинот кој дава јаглен моноксид , рекол тој.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1