Ја исклучија Русија од Г8 групата – сега Г7 ќе се собираат во Брисел


Американскиот претседател Барак Обама и другите светски лидери одлучија да стават крај на улогата на Русија во групата на водечките индустријализирани земји, соопшти Белата куќа. Овој потег да го суспендира членството на Русија во Г-8 е најнов директен одговор од главните земји во сојуз против руската анексија на Крим.

g8 grupa“Меѓународното право забранува стекнување на дел или на целата друга држава да земе територија преку принуда или сила”, се вели во соопштението. “Со тоа ги крши принципите врз кои е изграден меѓународниот систем. Ние го осудуваме нелегалниот референдум одржан во Крим, како кршење на уставот на Украина.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека истерување од Г-8 не е голема работа.

“Г-8 е неформална организација која не дава какви било членски карти и по својата дефиниција, не можат да се отстранат никого”, рече тој за време на прес-конференцијата.

Во знак на политичките и економските реформи, САД, Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Јапонија и Италија, ја додадоа Русија во својата група во 1998 година – трансформирана од Г-7 во Г-8.

Сега повторно Г7 наместо како планираното – следна среба во Сочи, ќе се сретнат во јуни во Брисел

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1