Јаболките од САД се опасни – загадени со опасната бактерија, а извезле со тони


Филипинското Министерство за трговија издаде наредба да се повлечат од продажба и индустриска преработка 245 тони јаболка увезени од САД.

Одлуката е донесена од како американското Биро за храна и лекови (ФДА) соопшти дека дел од јаболката произведени во Калифорнија и други области во САД биле загадени со опасната бактерија листерија.jabolki

Оваа бактерија предизвикува температура, болки во мускулите, главоболки и конвулзија. Ако на време не се интервенира, болестите предизвикани од бактеријата листерија имаат смртоносни последици.

Според вестите пренесени и на Филипините, од САД во последниве четири недели се извезени најмалку 350.000 пакети со јаболка кои се, најверојатно, заразени со бактеријата листерија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1