Јанева денес на „тапет“ во Советот на јавните обвинители


Советот на јавните обвинители во 11 часот ќе ја започне седницата на која тема на дневен ред е стручноста и постапката на специјалната обвинителка Kатица Јанева.katica janeva2

Советот ќе треба да одлучи дали постапила според правилата при примањето на материјалите од „бомбите“ кои пред повеќе од една недела и ги предаде лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Јанева ќе треба да донесе документ за примопредавање и како постапило СЈО во однос на административното водење на предметот, односно дали има записници за се. По одговорот и известувањето на Јанева, Советот ќе треба да се изјасни дали таа постапила законски или не.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1