Како сами да направите дома ликер од ореви – Ореовача


Состојки:

– 40 оревчиња
– 300 г. кафеав шеќер
– 1 литар домашна ракијаorevi-stres

Подготовка:

1. Младите оревчиња избоцкајте ги со чепкалка за заби на 2-3 места.
2. Ставете ги во голема стаклена тегла, каде ќе го додадете и шеќерот.
3. Затворете ја теглата и оставете ја на сонце 40 дена.
4. Потоа во теглата додајте ја ракијата и размешајте да се стопи шеќерот.
5. Процедете и ликерот складирајте го во стаклени шишиња.
6. Се пие по потреба, а се препорачува на луѓе кои имаат проблем со тироидеата бидејќи ликерот е богат со јод.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1