Како сами да си направите здрави влажни марамчиња за вадење шминка (Фото)


w68014

Потребно

  • oгноотпорен сад
  • чиста вода (превриена, па изладена)
  • масло од кокос
  • бебешки лосион за капење што не предизвикува солзење
  • сад со капак каде што ќе ги чувате (чисто канче од сладолед или кисело млеко)
  • Остар нож
  • хартиени шамичиња или кујнски бришачи (големина што ви одговара)

w680-112

Чекори

1 Во огноотпорниот сад ставете 2 чаши чиста вода, 2 супени лажици масло од кокос и 2 пати стиснете од бебешката купка.

Стоплете ја смесата во микробранова неколку секунди и промешајте.
2 Измерете ја ролната за да ја собере во садот што ќе го користите и исечете ја.
3 Ставете ја ролната во садот и озгора сипете ја течноста што ја спремивте.
w680-210
w680-37
4 Затворете го садот со капак и превртете го за ролната убаво да ја впие течноста.
Оставете ја пет минути, потоа превртете го садот и отстранете го картонскиот центар.
5 Исечете на капакот еден X од каде што ќе ги извлекувате марамчињата.
uniquemagazine
w680-57
w680-67
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1