Како што налага Европа: Од 1 јануари ќе ни треба студија и за чај од нане и од камилица


За третман на проблеми со органите за варење една мала лажичка жалфија се прелива со 200 мл зовриена вода, а за смирување на воспалено грло и уста две лажички жалфија се прелеваат со 250 мл зовриена вода. Ваквите совети од 1 јануари во Македонија повеќе не ќе смеат да се стојат на амбалажата во која се продаваат лековитите билки и чаеви пишува Дневник.

cajИстото се однесува и на вообичаените совети за дејството на познатите билки нане и камилица. Билкарите и трговците ќе смеат да го истакнат само името на билката, а здравственото тврдење за што таа помага ќе им биде одобрено само ако приложат научни истражувања за лековитоста. Ваквите измени се прават заради усогласување со регулативата на ЕУ.

Хрватска како нова членка веќе од 1 октомври ја забранува и продажбата на дел од овие растенија. Kантарион, бршлен, гавез, глог, валеријана, даб, пелин…. се само дел од лековитите билки што Хрватите не ќе смеат да ги купуваат на пазарите и во продавниците. Поради усогласување со законите на ЕУ, производителите и трговците од рафтовите ќе треба да повлечат голем дел од асортиманот. Според хрватските медиуми, на листата со забранети билки се и листот од орев, подбелот, преслицата, магарешкиот трн и уште многу други растенија, кои со векови успешно се користат во народната медицина.

До 1 јануари 2014 година, операторите со храна, маркетинг-агенциите, медиумите и сите други ќе треба да го приспособат своето работење, бидејќи новиот правилник не се однесува само на означувањето на производите во делот на нутритивни и здравствени тврдења во комерцијални цели, туку и на сите материјали за промоција на одреден производ.

Повеќе на – Дневник 

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1