Каква грешка: Го срушиле дворецот кој требало да го реновираат!


 

Замокот „Белви“ во југозападниот дел на Франција, кој бил еден од највредно културно наследство во регионот, е урнат пред три недели од страна на полска градежна фирма, која била задолжена за негова реставрација.


Сопсвеникот на замокот, руски олигарх, бил во шок кога разбрал дека неговиот замок бил уништен. Тој им ветил на жителите на Иврака дека ќе изгради реплика на историскиот замок. Реконструкцијата на историската градба се предвидува да трае две години.

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1