Калиманци ќе се прелее за 6 часа- Јанакиески заседава со кризниот штаб, Груевски на терен


Регионалниот кризен штаб е во континуирано заседавање во Штип.

Во кабинетот на штипскиот градоначалник Илчо Захариев итно пристигна и Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески кој во координација со градоначалниците од регионот, МВР, АРМ и ЦУК ги разгледува најновите податоци за полнењето на браната Калиманци. Во Штип во секој момент се очекува да допатува и премиерот Никола Груевски.

poplava stip

Од браната се испуштаат по околу 50 м/3 офда, но постои прилив од над 180 м/3, што значи браната се полни и се очекува за 6 часа да се прелее. Тоа ќе значи поплавување на целиот регион, на сите општини кои се покрај Брегалница.

Во Штип на сила е предупредување за жителите на Караорман, Чардаклија, 8.ми Ноември и Ново Село. Во моментов се преземаат активности за утврдување на коритото на критичните точки.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1